Tajemnica Drzewa Truskawkowego

Tuż przed podróżą do Hiszpanii przypominałam na blogu swój sen z drzewkami truskawkowymi, a dzisiaj wydarzyło się coś wprost niesamowitego i dlatego powracam do tego wątku..

  a oto i ten sen, który przyśnił mi się w nocy 13 Kwietnia 2011

o Nowym Meksyku i drzewkach truskawkowych

dzisiejszej nocy kolejny sen o Krainie… Oczarowania (Land of Enchantment).. wraz z Jarkiem przyglą…daliś›my się™ mapie tego stanu i począ…tkowo mieliś›my zamiar udać się™ w pewne miejsce bardziej na wschodzie, ale już po chwili wskazałam palcem na Santa Fe i to wystarczył‚o abyś›my się™ tam znaleźli.. to co było dalej jest bardzo zamazane, ale majaczy mi coś› o ranchu Oppenheimera.. natomiast bardzo wyraźnie zapamiętał‚am pewien epizod z drzewkami truskawkowymi, bo tuż po tym się™ obudził‚am.. choć nie mam już teraz pewności, czy te drzewka rosł‚y faktycznie gdzieś w Nowym Meksyku, czy też raczej gdzie indziej.. pamię™tam tylko duży upał i szpaler kwitnących drzew i że ktoś› wtedy powiedział‚, że to są… drzewka truskawkowe… jaki jednak może być‡ zwią…zek pomię™dzy stanem N.M a tymi drzewkami..?

Sprawdziłam w Internecie i okazuje się, że Chruścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe (Arbutus unedo L.) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae rosnący w regionie śródziemnomorskim, w zachodniej Europie i Azji… I co ciekawe Drzewo poziomkowe występuje w herbie Madrytu. Także najbardziej może znane dzieło Hieronima Boscha, tryptyk Ogród ziemskich rozkoszy w spisie dóbr hiszpańskiej korony zarejestrowano jako Obraz z owocami drzewka truskawkowegohttp://pl.wikipedia.org/wiki/Chru%C5%9Bcina_jagodna

tyle zanotowałam w dniu 2 lutego 2013 w notce o Bursztynowym śnie i hiszpańskiej podróży.. A dzisiaj okazało się, że drzewko, które brałam za odmianę pomarańczy to właśnie Drzewko Truskawkowe! Dzięki Jareczku… także za znalezienie bardzo ciekawej legendy związanej z powstaniem tego drzewa:

Cuenta una leyenda que de la sangre del gigante Gerión, vencido por el griego Heracles, nació un árbol que daba frutas sin hueso en la época en que salen las Pléyades. daba madrono Gerión arrancó de cuajo un olivo para utilizarlo como arma contra Heracles, este posteriormente después de huir aprovechó entonces para disparar una de sus flechas envenenadas con sangre de Hidra, que alcanzó al gigante atravesándole los tres corazones. Cayó al suelo y de la sangre que emanó de su herida nació un drago o un madroño que daba frutas (Cerezas?) sin hueso en la época en que salen las Pléyades „

mowa o tej historii także w poniższym filmiku

znalezionym na blogu:

http://javier-sarmiento.blogspot.com.es/2010/11/gerion-heracles-y-el-madrono.html

piszę na bieżąco, będąc mocno poruszona tym co się stało, bardzo mocno… z oczu płyną łzy…

to drzewko jest takie cudowne i takie kochane, a pomyśleć jak wielki dramat wiąże się z jego narodzinami….

na zdjęciu jedno z drzewek truskawkowych rosnących u nas w Esperanzie:

mój najmłodszy synek bardzo lubi pod nim sypiać…

co ciekawe miałam takie przebłyski, że to jest właśnie drzewko truskawkowe, ale jakoś nie dopuszczałam tego do siebie.. tak jakby ta historia miała się potoczyć właśnie w taki sposób…..

przy okazji szukajac info o Gerionie trafilam na taka hiszpanskojezyczna stronke: https://www.tartessos.info/ dodaje ten link tutaj, aby mi jakos nie umknal..

Gerion (także Geryon, gr. Γηρυóνης Gēryónēs, łac. Geryones) – w mitologii greckiej syn Chrysaora i Kallirroe, córki tytana Okeanosa. Był królem Tartessos w Hiszpanii lub – według innej wersji – mieszkał na wyspie o nazwie Erytea. Postać o trzech głowach, sześciu rękach i trzech tułowiach. Właściciel stada złożonego ze zwierząt o czerwonej maści. Miał potwornego psa pasterskiego Ortrosa (brata Cerbera), a także pasterza-giganta o imieniu Eurytion. Zginął zabity przez Heraklesa, gdy ten wykonywał jedną ze swoich dwunastu prac.

MÚSICA DE NUEVA TARTESSOS

wśród utworów zamieszczonych na tej stronie zaciekawił mnie w tym momencie szczególnie ‚Science and Religion’ Hans Zimmermana, a po chwili znalazłam info że to muzyka z filmu Angels and Demons, ktory jakos kojarzy mi sie z ta walka pomiedzy Heraklesem a Gerionem

https://www.youtube.com/watch?v=O4Wq5o7V40k

cdn….

Reklamy

Autor: Livia Ether Flow

‚I am the child of Earth and starry Heaven’ Freedom for all living beings and the all worlds.. Deeper than memory.. beyond the time…. i send you blessings where you are ♥ ƸӜƷ ♥ Livia Ether Flow LiRa https://liviaspacedotcom.wordpress.com/

5 myśli na temat “Tajemnica Drzewa Truskawkowego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s