Głos znanych wegetarian w obronie zwierząt. Zobacz co powiedzieli Leonardo da Vinci, Albert Einstein i inni…

To tylko niektórzy z grona sławnych wegetarian. Dzielą się z wami swoimi głębokimi przemyśleniami nt. wegetarianizmu, zwierząt oraz etyki człowieka. Jak widać, ich geniusz tkwił w tym, iż nie dali się zamknąć w swoich wąskich dziedzinach a wręcz na odwrót – dzięki posiadanemu wglądowi, udało im się objąć świadomym spojrzeniem szerszą rzeczywistość.

*

Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdyludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak terazpatrzą na mordercę ludzi.

Leonardo da Vinci (1452-1519)

*

Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.

Albert Einstein (1879-1955)

th

*

Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, gdy nasze ciała są grobami zamordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew.

Lew Tołstoj

*

„Pytaniem jest nie to, „Czy myślą?” lub „Czy potrafią mówić?” tylko – „Czy potrafią odczuwać ból”

Jeremy Bentham (1748-1832)

*

Zwierzęta są moimi przyjaciółmi a ja nie zjadam swoich przyjaciół.

GeorgeBernard Shaw (1856-1950)

*

Jesteśmy żywymi grobami zabitych zwierząt, mordowanych po to, aby zaspokoić nasze apetyty.

George Bernard Shaw (1856-1950)

*

Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.

Pitagoras

*

Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia. Dlatego też, jeżeli zjada mięso, uczestniczy w odbieraniu zwierzętom życia tylko po to aby zaspokoić swój apetyt. Działanie takie jest więc niemoralne.

Lew Tolstoy (1828-1910)

*

Człowiek nie jest w Nieskończoności jedyną istotą obdarzoną rozumem.

Nicola Tesla (1856-1943)

*

Biedne zwierzęta! Jak zazdrośnie bronią swoich nieszczęsnych ciał … które dla nas są jedynie kolacją a dla nich całym życiem.

T. Casey Brennan (1948- )

*

Okrucieństwo jest najbardziej naturalną przywarą tępoty umysłu.

H.W.Nevinson (1856-1941)

*

Jedynie dzięki zabiegom kulinarnym zmiękczone i przemienione mięso przybiera postać nadającą się do przeżuwania i trawienia, i wyłącznie dzięki temu widok krwawych soków i przeraźliwa barwa nie wzbudzają w nas odrazy i wstrętu nie do zniesienia. Niech zwolennik jedzenia mięsa podda sam siebie rozstrzygającemu eksperymentowi co do własnej odporności i, jak doradzał Plutarch, niech rozszarpie żywe jagnię własnymi zębami i zanurzy głowę w jego wnętrznościach, gasząc swoje pragnienie żywą krwią; i niech zaraz po tym przeraźliwym doświadczeniu powróci do tych przemożnych naturalnych instynktów i niech powie: „To natura mnie do tego przysposobiła”. Wtedy i tylko wtedy będzie on w zgodzie sam ze sobą.

Percy Bysshe Shelley (1792-1822)

*

Często się mówi, że ludzie zawsze zjadali zwierzęta, tak jakby miało to być usprawiedliwieniem dla kontynuowania tego zwyczaju. Zgodnie z tą logiką, nie powinniśmy powstrzymywać ludzi przed mordowaniem innych istot ludzkich, ponieważ także i to robią od najdawniejszych czasów.

Isaac Bashevis Singer (1904-1991)

*

Wydawało mi się niepojęte, że w wieczornej modlitwie mam się modlić tylko za ludzi. Dlatego, gdy moja matka pomodliła się ze mną i obdarzyła pocałunkiem na dobranoc, po kryjomu odmawiałem jeszcze dodatkową ułożoną przez siebie modlitwę za wszystkie stworzenia: ‚Kochany Boże, chroń i błogosław wszystko, co oddycha, zachowaj od wszelkiego zła i daj spokojny sen’.

Albert Schweitzer (1975-1965)

*

Mięso przestaliśmy jeść wiele lat temu. W czasie niedzielnego lunchu, wyglądając przez kuchenne okno, dostrzegliśmy nasze małe jagniątka, bawiące się radośnie na łące. Spoglądając ponownie na nasze talerze, zdaliśmy sobie nagle sprawę, iż spożywamy właśnie nogi zwierzęcia, które jeszcze nie tak dawno temu, równie wesoło biegało po pastwisku. Wymieniliśmy spojrzenia, stwierdzając: Zaraz, zaraz, przecież my kochamy te owce – to takie łagodne stworzenia. W takim razie, dlaczego je zjadamy? Więcej już tego nie zrobiliśmy.

Paul and Linda (1941-1998) McCartney

*

Największym grzechem wobec innych istot nie jest nienawiść tylko obojętność w stosunku do nich. To jest istota niehumanitaryzmu.

George Bernard Shaw (1856-1950)

*

Zniewoliliśmy resztę zwierzęcego stworzenia oraz potraktowaliśmy naszych dalekich kuzynów w futrach i piórach tak okrutnie, że poza wszelką wątpliwość, gdyby mieli oni stworzyć religię, szatanem byłby dla nich człowiek.

William Ralph Inge (1860-1954)

*

Dopóki człowiek nie obejmie współczuciem wszystkich żywych stworzeń, dopóty on sam nie będzie mógł żyć w pokoju.

Dr. Albert Schweitzer (1875-1965)

*

Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami.

Thomas A. Edison (1847-1937)

*

Człowiek nie może udawać, że stoi wyżej od innych stworzeń w dziedzinie etyki, duchowości, rozwoju lub cywilizacji, żyjąc jednocześnie według niższych standardów niż sęp lub hiena.

H.Jay Dinsah (1933- )

*

Działalność ekonomiczna musi być podporządkowana świadomościekologicznej, a nie odwrotnie. (…) Świat zwierzęcy oraz wszystko, co rośniei przekazuje życie, ma swoje prawa na tym świecie, prawa, które człowiekmusi szanować, nawet jeśli ze wszystkich sił zabiega o własne przetrwanie.Walka przeciwko grabieżczej eksploatacji przyrody i zanieczyszczaniu środowiskajest zatem nakazem chwili i wezwaniem w istocie ponadczasowym.

Robert Gordis

*

Nikomu nie wolno zamykać oczu na cierpienie albo udawać, że się go nie dostrzegło. Niech nikt nie zrzuca z siebie ciężaru odpowiedzialności. Kiedy zwierzę jest źle traktowane, kiedy krzyk zwierząt usychających z pragnienia w czasie transportu kolejowego nie dochodzi do niczyich uszu, kiedy w rzeźniach dzieje się tyle okrucieństwa, kiedy w naszych kuchniach zwierzęta giną w męczarniach z niedoświadczonych rąk, kiedy zwierzęta znoszą cierpienia z winy ludzi bez serca lub wydane są na łup okrutnych zabaw dzieci, wtedy winę ponosimy my wszyscy… Etyka szacunku dla życia nakazuje nam wszystkim poszukiwać sposobności, by za tyle zła, wyrządzonego zwierzętom przez ludzi, pośpieszyć im z jakąkolwiek pomocą.

Albert Schweitzer (1875-1965)

*

Jeśli o mnie chodzi, nigdy nie mogłem patrzeć bez gniewu, jak prześladuje się i zabija niewinne i bezbronne zwierzę, które nie wyrządza nam żadnej krzywdy.

Michel De Montaigne (Monteskiusz)

*

Zabierasz na kolację piękną dziewczynę i obdarzasz ją… kanapką z szynką! Przysłowiową głupotą jest rzucanie pereł przed wieprze. Lecz jak nazwać manierę rzucania świń przed perły?

Henry Salt

*

Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami.

Mahatma Gandhi (1869-1948)

*

To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z niego prawdziwego człowieka.

Dr Albert Schweitzer (1875-1965)

*

Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, nikt by nie jadł mięsa.

Paul and Linda (1941-1998) McCartney

*

Właśnie skończyłeś jeść obiad i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział.

Ralph Waldo Emerson (1803-1882)

*

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Mark Twain (1835-1910)

*

Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem. Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka.

Emile Zola (1840-1902)

*

Jeżeli zwierzę coś zrobi nazywamy to instynktem; jeżeli zrobi to człowiek nazywamy to inteligencją.

Will Cuppy (1884-1949)

*

Po prostu odmawiam wam pożywienia lwów i sępów. Odzyskamy zdrowy rozsądek dopiero wtedy, gdy oddzielimy się od stada – to, że większość ludzi aprobuje jakieś postępowanie, może równie dobrze być dowodem na jego niewłaściwość. Zapytajmy siebie, co jest rzeczywiście najlepsze, a nie co jest w zwyczaju.

Seneka

*
Czy naprawdę pytasz jaki powód skłaniał Pitagorasa do niejedzenia mięsa? Zastanawiam się raczej przez jaki przypadek oraz w jakim stanie świadomości musiał być pierwszy człowiek, który swoimi ustami posmakował rozlanej krwi i wbił swoje zęby w mięso nieżywego stworzenia, zastawił stoły martwymi, cuchnącymi ciałami i miał czelność nazwać jedzeniem i pożywieniem części, które jeszcze chwilę wcześniej krzyczały i płakały, poruszały się i żyły. Jak oczy mogły znieść widok rzezi, gdy podrzynane były gardła i zdzierana skóra, a kończyny odrywano od kończyn. Jak jego nos wytrzymać mógł ten zapach? Jak to się stało, że nieczystości nie odebrały mu smaku, gdy ten miał kontakt z ranami, wysysając ich soki oraz serum ze śmiertelnych ran? I z pewnością nie są to lwy czy wilki, które zjadamy w odruchu samoobrony – wręcz przeciwnie – ignorujemy to i zarzynamy niewinne, oswojone istoty, które nie posiadają żądeł ani kłów, którymi mogłyby nas zranić. Z powodu kawałka mięsa pozbawiamy ich słońca, światła, całej życiowej ewolucji, do której mają prawo poprzez narodziny oraz życie.Jeżeli twierdzisz, że natura zaprojektowała Cię abyś jadł mięso, to najpierw zabij własnoręcznie to co zamierzasz zjeść. Zrób to, uzbrojony jednak tylko w to, w co wyposażyła Cię natura, bez pomocy noża, tasaka czy topora.

Plutarch (46-120)

*

Człowiek modli się o łaskę, sam niechętnie jednak obdarza nią innych. Dlaczego więc oczekuje jej od Boga? To niesprawiedliwe liczyć na coś, czego samemu nie chcesz dać. To jest nielogiczne.

Isaac Bashevis Singer (1904-1991)

*

Teraz mogę już na ciebie patrzeć w spokoju. Nie zjem cię już nigdy więcej.

Franz Kafka (1883-1924)

*

Jeżeli rządowa machina wymaga od Ciebie abyś był pośrednikiem niesprawiedliwości wobec innych, wtedy, powiadam Ci, złam prawo.

Henry David Thoreau (1817-1862)

*

Będzie lepiej, jeśli nie zjesz mięsa i nie napijesz się wina. Gdyż używanie wina zaczęło się ze spożywaniem mięsa, po potopie….

św. Hieronim

*

Ten więcej czcił, kto więcej zjadł, istot i dużych, i małych.
Oto dewiza jest rekina, wilka i kanibala.

Henry Salt

*

Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy.

Philip Kapleau

*

Zwierzęta w rzeźniach całym swoim zachowaniem się okazują, że rozumieją grozę chwili, że pojmują czekającą ich śmierć… Padają wtedy w śmiertelnym lęku na kolana… Drżą całym ciałem oblane śmiertelnym potem strachu. Jedne ryczą przerywanym, łkającym głosem, inne płaczą tak strasznie, że strugi ich łez tworzą małe kałuże po bokach ich głów. Dla ludzi o nie stępionych uczuciach wstrząsające jest patrzeć na rozpacz, jaka maluje się w ich oczach, na pełne błagania o litość zachowanie się.

Janina Maszewska-Knappe

*

„Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami”.

Mahatma Gandhi (1869-1948)

*

„Zaiste, chciałoby się powiedzieć, że ludzie są diabłami na ziemi, a zwierzęta dręczonymi przez nich duszami”

Artur Schopenhauer (1788-1860)

*

Martwe mięso powinno się grzebać, a nie jeść.

Chrissie Hynde

*

Wszyscy oni starają się usprawiedliwić swoje okrucieństwo, mówiąc, iż taki jest zwyczaj. Lecz zbrodnia nie przestaje być zbrodnią dlatego tylko, iż ją wielu popełnia.

Alcyone Krishnamurti

*

Tak jak spożywamy ciała zwierząt, moglibyśmy równie dobrze zjadać ciała ludzi.

Diogenes

*

Pomyślcie o potężnej energii nagromadzonej w każdym produkcie roślinnym, na przykład w żołędzi. Zakopujecie żołądź do ziemi i oto następuje eksplozja tak silna, że wynikiem jej jest dąb. Zakopcie natomiast martwego barana, a nie otrzymacie nic prócz rozkładu i zgnilizny.

George Bernard Shaw (1856-1950)

*

Oświęcim zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta.

Theodor Adorno

*
Będąc weganinem jestem szczęśliwy, ponieważ wiem, że nie przyczyniam się bezpośrednio do cierpienia innych istot.
Moby

*

Pokój na świecie i każda inna forma pokoju zależy w dużej mierze od nastawienia umysłów. Właściwą dla osiągnięcia pokoju mentalność może wprowadzić wegetarianizm. Jest on walką o lepszy styl życia, który gdy zostanie zastosowany powszechnie, może doprowadzić do lepszych, bardziej sprawiedliwych i bardziej pokojowych stosunków pomiędzy narodami.

U Nu

*

Wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka.

Pitagoras

*

Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować.

św. Franciszek z Asyżu

*

Naszym celem musi być wyzwolenie się… poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury.

Albert Einstein (1879-1955)

***

Źródło:

http://www.greenangels.org
www.niechcianeizapomniane.org

ban-animal1cc

Autor: Livia Ether Flow

‚I am the child of Earth and starry Heaven’ Freedom for all living beings and the all worlds.. Deeper than memory.. beyond the time…. i send you blessings where you are ♥ ƸӜƷ ♥ Livia Ether LiRa https://liviaflow.wordpress.com/

6 myśli na temat “Głos znanych wegetarian w obronie zwierząt. Zobacz co powiedzieli Leonardo da Vinci, Albert Einstein i inni…”

 1. ograniczałam mięso w swej diecie …ale chyba przekonałaś mnie by w ogóle je wykluczyć z jadłospisu …smutne te wszystkie słowa i jakże prawdziwe …

  Polubienie

 2. to już dwa tygodnie jak nie jem mięsa spodziewałam się,że może będzie mi go brakować..a tu nic zupełnie bez emocji tak jak by nagle przestało istnieć dla mojego umysłu ….zafascynowały mnie również przepisy wegetariańskie….co ciekawe moja rodzina chętnie korzysta z tego co upichcę a to już kompletne zaskoczenie 🙂
  dzięki za inspirację 🙂 pozdrawiam

  Polubienie

 3. Jestem od dwóch tygodni wegetarianinem od ok.dwóch miesięcy. Nigdy nie jadłem dużo mięsa, a teraz postanowiłem całkowicie wykluczyć ze swojej diety mięso.
  Te cytaty wzruszające, ale jakże prawdziwe.
  Polecam film ,,Ziemianie”

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s