Podziemne Oceany Ziemi

Naukowcy odkryli ogromne oceany wody ukryte setki kilometrów pod ziemią

*

*

Na głębokości setek kilometrów od warstwy wód gruntowych mogą się znajdować kolejne oceany. W świecie wysokich ciśnień gdzie króluje zjawisko polimorfizmu objawia się to w postaci grup hydroksylowych obecnych w mineralnej warstwie pośredniej zwanej ringwoodite.

Nie ma polskiej nazwy tej warstwy wnętrza ziemi. Została ona zaproponowana przez australijskiego geofizyka Teda Ringwooda i stąd ringwoodite. Długo to pozostawało jedynie teorią, ale analizy fal sejsmicznych towarzyszących trzęsieniom ziemi pokazują, że ich prędkość zmienia się nagle na granicy górnego i dolnego płaszcza ziemi na głębokości od 410 do 660 kilometrów. Jest to warstwa polimorficznego oliwinu zawierająca dużą domieszkę wody.

Do tej pory nikt nie wydobył ringwoodite pochodzącego z płaszcza Ziemi. Nie mamy technologii pozwalającej pobranie takich próbek. Odnajdowano jednak ringwoodite pochodzący z meteorytów więc podejrzewano, że ziemska warstwa pośrednia będąca pod dużym ciśnieniem, rzeczywiście istnieje.

Przełomu dokonano w 2008 roku w Brazylii w okolicy Juina w stanie Mato Grosso. Pracownicy kopalni odkrywkowej odnaleźli tam diament, który wydostał się podczas erupcji lawy w jego wnętrzu utkwił fragment czegoś, co mogło być poszukiwanym minerałem. Zbadaniem tego zajął się wraz ze współpracownikami z innych uczelni profesor Graham Pearson z University of Alberta w Edmonton (Kanada).

brazil-diamond

Ringwoodite w diamencie z Brazylii – Foto: Richard Siemens

Zbadał on próbkę potwierdzając, że to ringwoodite w diamencie. Analiza wykazała, że 1,5% wagi próbki to woda w postaci grup hydroksylowych (OH).  Jak wynika z artykułu w czasopiśmie Nature, Pearson uważa, że to bardzo mocne dowody na to, że głęboko pod ziemią istnieją obszary zawierające duże ilości wód podziemnych, które znajdują się przynajmniej w niektórych miejscach warstwy pośredniej. Gdyby taki skład miała cała warstwa to byłoby to tyle wody, ile znajduje się we wszystkich oceanach świata.

Odkrycie oznacza, że należy przemyśleć aktualność ogólnie uznawanej teorii tektoniki płyt litosferycznych. Konieczne jest wzięcie pod uwagę składu tych warstw płaszcza Ziemi, ponieważ taka obecność wody w istotny sposób wpłynie na dynamikę procesów. To samo dotyczy wiedzy o wulkanach i w ogóle tego jak działa nasza planeta.

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-ogromne-oceany-wody-ukryte-setki-kilometrow-pod-ziemia

Livia: dziwne dla mnie to odkrycie, tzn. wspaniałe, ale dziwne, bo mi się wydawało, że to już zostało odkryte, ale to nie pierwszy raz się tak czuję:)

Zresztą podziemne morza zostały tak pięknie przedstawione w Podróży do wnętrza Ziemi, powieści Juliusza Verne..

wcześniejsza notka związana z ty tematem:

Podróż do wnętrza Ziemi – Atlantyda – Szmaragdowy Kryształ

Skąd Verne o tym wiedział i to już w 1864 roku?

„Podróż do wnętrza Ziemi” (fr. Voyage au centre de la Terre, 1864) – to ekscytująca powieść Juliusza Verne’a….  Główny bohater – nieco ekscentryczny profesor mineralogii z Hamburga, przyrodnik, wizjoner Otto Lidenbrock, jego bratanek i ich przewodnik, pchani głodem wiedzy odbywają fantastyczną i bardzo niebezpieczną ekspedycję głęboko do wnętrza Ziemi. Śmiałkowie przedostają się do podziemnego świata przez islandzki wulkan Sneffels. Przebywając drogę od Islandii do wyspy Stromboli odnajdują majestatyczną przeszłość geologiczną Ziemi, natrafiają też na niezwykłe stworzenia z mroków prehistorii….

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

z całą pewnością jednak odkrycie to przybliża nas do Wnętrza Ziemi i jej najgłębszej tajemnicy…

STUDNIA

*

Reklamy

Autor: Livia Ether Flow

‚I am the child of Earth and starry Heaven’ Freedom for all living beings and the all worlds.. Deeper than memory.. beyond the time…. i send you blessings where you are ♥ ƸӜƷ ♥ Livia Ether Flow LiRa https://liviaspacedotcom.wordpress.com/

2 myśli na temat “Podziemne Oceany Ziemi”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s