Celebrate Dark Sky

Info from EarthSky

International Dark Sky Week 

13-19 April 2015

The aim of International Dark Sky Week is to inspire people to celebrate the beauty of the night sky, and also to raise awareness about the problems associated with light pollution and simple solutions available to mitigate it.

milky-way-andrew-dare

“The world’s largest salt flats are situated at 3,656 meters (11,995 ft), and cover a huge area: 10,582 sq km (4,086 sq. miles) in the center of Bolivia. In the center is a small island covered in approximately 3,000 cactus, which is quite bizarre, and almost like a huge film set. The nearest town, and hence lightbulb even, is 85 km (52 miles) away on the west shore, the small village of Llica, and 95 km (60 miles) away to the west is Uyuni. There is just no light pollution, as both places are well below the horizon and there is nothing else around for hours, and together with the extreme altitude the night skies are just amazing … This image is composed of 12 images stitched into panorama in Photoshop.” Photo credit: © Andrew Dare

starry-night-troms-e1428957730506

A beautiful and starry night at Kvænangsfjellet in Troms, Norway. © 2015 Tor-Ivar Næss

milky-way-john-ashley-e1428956845921

International Dark Sky Week was created in 2003 by high-school student Jennifer Barlow, has become a worldwide event. In explaining why she started the week, Barlow said:

I want people to be able to see the wonder of the night sky without the effects of light pollution. The universe is our view into our past and our vision into the future…. I want to help preserve its wonder.

read more on

EARTH SKY

http://earthsky.org/todays-image/celebrate-international-dark-sky-week

***

from livia

szczerze mowiac nie od dzisiaj meczy mnie nadmiar swiatla, zwlaszcza tego sztucznego… grr.. od zawsze uwielbialam widok rozgwiezdzonego noca nieba… just.. i love stars… ale w ostatnim czasie wrecz preferuje klimaty gwiezdno nocne.. kiedy tak naprawde odzywam… a wiec zrobila sie ze mnie niezla sowka…

tumblr_mmkrpwX7O01s1rmw9o1_500

legends of the guardians

huhu

😉

i przy tej okazji przypomne pewien art, ktory zamiescilam kiedys na ST

Jak zmniejszać zanieczyszczenie światłem? czyli nieco przycmione rozważania na ten temat

ciekawa byłam, czy w Internecie pisze się coś na temat ciemnej strony światła, o którym jakiś czas temu wspominałam i natknęłam się na bardzo interesujący artykuł, polecam.. od siebie dodam tylko tyle, że z różnych przekazów, w tym RA, czy Plejadian wynika jasno, że dla Stwórcy, przynajmniej tego na poziomie Logosa Galaktycznego zarówno światło jak i ciemność, zarówno jasna strona/dobro, jak i ciemna strona/zło mają taką samą wartość..

„Najwyższy Stwórca jest we wszystkich rzeczach, tak więc światło i ciemność są częścią Stwórcy. Dlatego światło musi być jednią ze swoją ciemną cząstką.”

(„Zwiastuni Świtu”, rozdz. 17 pt. ‚Język Światła’, Plejadianie poprzez Barbarę Marciniak)

Plejadianie postawili też bardzo inspirujące pytanie na temat natury światła, czym ono w rzeczywistości jest i za to ich szczególnie cenię, za to że raczej inspirują i motywują do indywidualnych poszukiwań niż dają gotowe odpowiedzi w stylu przeróżnych panów, lordów i mistrzów (np, ja jestem panem Akaszy i powiem co masz robić, tylko pamiętaj, że musisz mnie nazywać mistrzem), ale każdy ma prawo sięgnąć po taką lekturkę, która mu w danym momencie pasuje.. W przekazach RA pojawiła się też wypowiedź na temat 5 gęstości, która ich zdaniem jest gęstością światła i mądrości, a mimo to wciąż podobnie jak 3 gęstość ma swą pozytywnie jak i negatywnie spolaryzowaną stronę, choć począwszy od 4 gęstości są one rozdzielone na dwa odrębnie spolaryzowane światy.. Negatywne istoty5 gęstości są bardzo świetliste i wg. ziemskich standardów urody bardzo piękne.. mogace sie jawic ludziom niczym anioły, a zachwyt nad ich pięknem bardzo im schlebia, lubią też być określani mianem bogów… na tym jednak teraz poprzestanę, ale wkrótce postaram sie powrocic do tego tematu…

(no i tak tylko delikatnie podpowiem, aby raczej ze zdrowym dystansem podejsc do tych wszystkich channelingowych plejadianskich rewelacji.. wspomnialam o nich tutaj poniewaz ot po prostu skojarzyly mi sie z owym zanieczyszczeniem swiatlem)

Ayshien


Jak zmniejszać zanieczyszczenie światłem?

Definiując termin „zanieczyszczenie światłem” zwróciliśmy uwagę na to, że połączenie słów „zanieczyszczenie” i „światło” wydaje się nieodpowiednie. Równie zaskakujące może być namawianie do ochrony ciemności. Nasze odczucia wynikają z głęboko zakorzenionej w nas symboliki światła i ciemności. Światło symbolizuje życie, dobro, radość, prawdę, itp, natomiast ciemność jest symbolem śmierci, zła, smutku, kłamstwa…

Tak symbolika światła i ciemności wynika stąd, że jesteśmy gatunkiem, który od początku swego istnienia był aktywny w dzień i do takiej aktywności dobowej jesteśmy przystosowani. Nasz najważniejszy zmysł – wzrok, słabo działa w ciemności. Noc była więc dla prehistorycznego człowieka bardziej niebezpieczną porą niż dzień. W ciemności trudniej było się orientować i dostrzec niebezpieczeństwo grożące ze strony drapieżników. Zdobycie umiejętności w posługiwaniu się ogniem była ważna też dlatego, że dała człowiekowi pewną możliwość „obrony” przed niebezpieczeństwami ciemności. Późniejszy rozwój cywilizacyjny to również historia coraz doskonalszych źródeł sztucznego światła, które umożliwiły nam wydłużenie okresu aktywności na noc.

Od połowy XX wieku, dzięki lampom wyładowczym, możemy niemalże zamieniać noc w dzień, a miasta stały się wyspami światła, które łatwo z orbity dostrzec na nocnej części Ziemi. Pomimo tego, że zyskaliśmy „władzę” na ciemnością, lęk przed nią pozostał, jest on wpisany w ludzką naturę. Daje o sobie znać wtedy, gdy musimy przejść słabo oświetloną uliczką, ciemnym parkiem lub nagle gaśnie światło w naszym domu. Aby zrozumieć to, że nadmiar sztucznego światła jest szkodliwy, i że ciemność jest potrzebna, musimy choć na chwilę zapomnieć o naszym lęku przed nią i spojrzeć na problem z innej perspektywy. Od samego początku istnienia Ziemi obecne jest na niej ciągłe następowanie po sobie dnia i nocy. Życie, które powstało na naszej planecie przystosowało się do tych cyklicznych zmian, tak jak przystosowało się do obecności innych nieożywionych elementów środowiska naturalnego. Każdy z gatunków obecny na Ziemi wybierał sobie jakąś porę doby na swoją aktywność i odpoczynek. Światło i ciemność są wiec takimi samymi elementami środowiska przyrodniczego jak powietrze, gleba, woda, skały, ect. Jeżeli zatem chronimy środowisko naturalne przed negatywnymi skutkami działalności człowieka, to również ochronie powinna podlegać ciemność zagrożona nieumiejętnym stosowaniem sztucznego światła.

Zrozumienie problemu zanieczyszczenia światłem prowadzi do wniosków sprzecznych z symboliką światła i ciemności: światło może być szkodliwe a ciemność jest niezbędna. Potrzebna jest więc równowaga pomiędzy światłem a ciemnością. Na szczęście możliwy jest kompromis. Można sprawić, aby noc i nocne niebo były ciemniejsze. I nie chodzi tu o to, by pogrążyć miasta i wsie w ciemności. Możemy mieć jasno oświetlone ulice i jednocześnie ciemniejsze niebo nad głowami, a do tego mniejsze wydatki na oświetlenie. Aby tak było, należy przy oświetlaniu stosować kilka prostych zasad:

dalszy ciąg artykułu na stronie

http://www.astro.uni.wroc.pl/ciemna_strona_swiatla/css4/css4.html

a tutaj strona główna z wprowadzeniem

http://www.astro.uni.wroc.pl/ciemna_strona_swiatla/index.html

***

za podesłanie obrazka dziękuję Robakksowi z Salonu24

a na zakonczenie moc ciemnonocnych choc rozgwiezdzonych pozdrowien

oh my stars

blink

ah

😉

Reklamy

Autor: Livia Ether Flow

‚I am the child of Earth and starry Heaven’ Freedom for all living beings and the all worlds.. Deeper than memory.. beyond the time…. i send you blessings where you are ♥ ƸӜƷ ♥ Livia Ether Flow LiRa https://liviaspacedotcom.wordpress.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s