Ludzie Duchy

W majowym numerze magazynu National Geographic Polska redaktor naczelna Martyna Wojciechowska podejmuje szokujący temat polowań na albinosów w Tanzanii. W tym kraju bielactwo oznacza wyrok śmierci, i to nie z powodu groźnych dla skóry promieni słonecznych. W XXI wieku, w turystycznej Tanzanii, na chorych na albinizm urządza się polowania, a z części ich ciał produkuje magiczne eliksiry i amulety.

W języku suahili albinosi nazywani są zeru-zeru, czyli ludzie duchy.

Od chwili narodzin żyją w zagrożeniu śmiercią lub kalectwem, a części ich ciał są na czarnym rynku warte więcej niż kość słoniowa. Niektórzy Tanzańczycy wierzą bowiem, że wytworzone z nich eliksiry przynoszą szczęście i bogactwo, a albinosi po śmierci wcale nie umierają, lecz znikają.

Temat polowań na albinosów w Tanzanii był poruszany przez Martynę Wojciechowską w cyklu dokumentalnym „Kobieta na krańcu świata”. Bohaterką jednego z odcinków była 17-letnia Kabula – albinoska dziewczyna z okładki tego wydania National Geographic Polska. Kilka lat temu została brutalnie napadnięta, a oprawcy odrąbali jej rękę maczetą. Kabula trafiła do zamkniętego ośrodka Buhangija na północy kraju, gdzie zamieszkała wraz z innymi dziećmi chorymi na bielactwo. W tej chwili jedynym sposobem rządu Tanzanii na zapewnienie albinosom bezpieczeństwa jest izolacja, trzymanie ich za wysokim murem i drutem kolczastym.

fecbd390fb5d8fadb8c01b22e9700ec5

– Podróżuję od lat i byłam w wielu miejscach, które niejednokrotnie zadziwiały mnie ze względu na odmienność kulturową. Zawsze jednak powtarzam, że jestem tylko dziennikarzem i nie mam prawa oceniać i mierzyć świata swoją miarą. To, co zobaczyłam w Tanzanii, jest jednak przykładem jawnego łamania praw człowieka w imię czarnej magii. Tym ludziom odrąbuje się ręce i nogi, codziennie grozi im ogromne niebezpieczeństwo, dlatego trzyma się ich w zamkniętych ośrodkach, pozbawiając tym samym kontaktu z rodziną. Stopień okrucieństw popełnianych bardzo często także wobec dzieci sprawił, że nie mogłam tak po prostu wrócić do rzeczywistości, musiałam podjąć jakieś działania. Chcę nagłośnić ten temat, wszyscy musimy wywrzeć nacisk na rząd Tanzanii, żeby zajął się tym problemem, trzeba prowadzić akcje edukacyjne na ten temat – powiedziała redaktor naczelna National Geographic Martyna Wojciechowska.

(jam)

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ludzie-duchy-jak-bielactwo-determinuje-zycie-w-tanzanii/svsc86

Albinizm

(bielactwo) – brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe). Osobnik posiadający tę cechę nosi miano albinosa.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Albinizm

Prześladowania osób dotkniętych albinizmem bazują na przekonaniu, jakoby niektóre części ciała albinosów posiadały magiczną moc. Ten przesąd, występujący głównie we wschodniej Afryce, jest rozpowszechniany przez uzdrowicieli i szamanów, którzy używają części ciała albinosów jako składników stosowanych do różnych rytuałów mikstur i eliksirów, twierdząc, że przy użyciu magicznych mocy przyniosą one powodzenie ich nabywcom. Powoduje to, że ludzie dotknięci albinizmem są prześladowani, okaleczani i mordowani, a ich groby profanowane. Jednocześnie albinosi spotykają się z ostracyzmem, a nawet przemocą z morderstwami włącznie, z powodu przekonania jakoby byli oni przeklęci i przynosili nieszczęście

Według szacunkowych danych w Tanzanii populacja albinosów liczy ok. 150 000 osób, z których 8000 to członkowie Tanzania Albino Society (TAS). Część albinosów uciekła do Dar es Salaam ( (z arab. „Domostwo Pokoju”)) uważając, że rejon dużego miasta daje im większe bezpieczeństwo.

dawniej w niebezpieczeństwie były głównie starsze kobiety-albinoski z czerwonymi oczami, które niekiedy zabijano jako czarownice, obecnie prześladowani są wszyscy albinosi, na których poluje się by zdobyć części ciała ofiar.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%9Bladowania_os%C3%B3b_dotkni%C4%99tych_albinizmem

Przyszla mi tu na mysl wstrzasajaca historia moje zmarlej w Afryce znajomej kiedy to trafila na bazar z ludzkimi niewolnikami, w tym dziecmi..  sprzedawanymi miedzy innymi przez wzglad na ich zdrowe organy.. i oczywiscie Wierny Ogrodnik.. Przypomnialo mi sie tez, ze Ashayana Dean twierdzi iz zyla kiedys jakos albinoska kobieta o imieniu Miriam, i wspolnie z Jezusem Sananda oraz Janem Chrzcicielem pracowala nad tlumaczeniem CDT Plates.. O Albinosach jest tez krotka, ale bardzo ciekawa wzmianka w AMENTI PROJECT, Legacy of the Lost, Amsterdam (Class 12)

• These Seven Sun Families were albino as well. They were albino twins; one was
male and one was female. So an albino line started to run in Holland.

jesli kogos interesuje ta historia moze zajrzec tutaj

https://liviaspacedotcom.wordpress.com/2015/04/27/28248/

i oczywiscie uwazam, ze to bardzo dobrze iz Martyna Wojciechowska postanowila naglosnic ten straszny proceder.. pamietam chocby Kire Salak i jej oburzenie tym co wyprawiano z kobietami w Mali – klitoridektomia! 

”W Afryce toczy się wojna przeciw kobietom. Jej nazwa to obrzezanie kobiet, a jej skutki dotykają miliony dziewcząt każdego roku – mówiła trzy lata temu Waris Dirie. Nowy raport UNICEF pokazuje, że wojna trwa. Ofiarą padają miliony dziewczynek, które są okrutnie okaleczane.”

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/obrzezanie-wojna-przeciw-kobietom/mbbkw

‚tylko tak sie zastanawiam co za tym tak naprawde stoi… chodzi mi o kwestie albino, bo klitoridektomia to raczej patologia religijna.. sama nie mam wspomnien siebie jako albinoski, choc mam wspomnienie siebie jako istoty niefizycznej w glebokiej bieli (Lira), ale jako albinos… hmm… pewnie trzeba by bylo sie tu odniesc takze do mitow…. Kolor biały oznacza duszę i życie duchowe, etc.. tak, czy inaczej.. naprawde smutne, ze tak sie dzieje.. a nawet przerazajace.. i mozna to sposkojnie podciagnac pod kanibalizm.. choc mignela mi dziwna mysla, baaaardzo dziwna, ale poki co.. klade sie spac i moze w snie pojawi sie jakas podpowiedz, choc moja glowna intencja na te noc to

13 Gate, Mother Arc, Oraphim and Indigo 

with starry blessing for all 

livia

Reklamy

Autor: Livia Ether Flow

‚I am the child of Earth and starry Heaven’ Freedom for all living beings and the all worlds.. Deeper than memory.. beyond the time…. i send you blessings where you are ♥ ƸӜƷ ♥ Livia Ether Flow LiRa https://liviaspacedotcom.wordpress.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s